אבטח את הכספים שלך עם שירות ניטור הונאות בארגון של - ירימי

אבטח את הכספים שלך עם שירות ניטור הונאות בארגון של - ירימי

לי זה לא יקרה? על החשיבות של ניטור הונאות בארגון

על פי הנתונים, המצב במשק הישראלי טוב יחסית למדינות אחרות בכל הקשור למעילות של עובדים. "רק" כשליש עד מחצית מהחברות והארגונים בישראל סבלו ממעילות בשנים האחרונות. אז כאן עולה השאלה, האם אתם נמנים על ברי המזל שאצלם זה פשוט לא יקרה?
למרבה הצער, זוהי בדיוק החשיבה הישראלית של "יהיה בסדר" שמגדילה את הסיכון. חלק גדול מהמקרים, שהסבו נזק עצום לעסקים ולארגונים, היו יכולים להימנע לו בוצע ניטור הונאות בעבודה על ידי ירימי מערכות שליטה לכספים.

כמה נתונים על מעילות בארגונים

כאמור, המצב העולמי חמור לא פחות מאצלנו. על פי סקר שנערך לפני שנים ספורות, עומד הנזק העולמי שמקורו במעילות והונאות על למעלה מ- 4.5 טריליון דולר. על פי הסקר, מעילות כאלו נמשכות תקופה ארוכה לפני שהן מתגלות, למעלה משנה בממוצע עד שהארגון מבין כי חסרים כספים "שלא מדרך הטבע". סיבה אחת לכך היא שאנשים נוטים לתת אמון במי שעובדים איתם, כי בלי אמון – איך אפשר לעבוד? סיבה נוספת היא, שמנהלים ובעלי עסקים משליכים את יהבם על תוכנות האבטחה והניטור המתקדמות, שהינן חיוניות, אך לא סוגרות את כל החורים. 
עוד סיבה היא כמובן המניעים המגוונים שיש למועלים, אותם נתאר בהמשך המאמר. אכן, מה שעובר מתחת לרדאר הוא אותם "חורים" ברשת שיכולים לנצל עובדים, מנהלים, ספקים וגורמים נוספים, שיש להם או שהשיגו גישה למערכות הכספים. והפרצות האלה אינן קטנות או מעטות, אם נזכור שאחד מכל 2 או 3 ארגונים בארץ סבל ממעילה.
על פי הסקר העולמי הנ"ל, רק חלק מזערי מהעובדים שמעלו היו בעלי הרשעות פליליות מוקדמות, כך שקשה מאוד לזהות מראש את העובד שיבצע מעילה. (ממילא, בישראל אין זה חוקי לדרוש מעובד להציג תעודת יושר, במרבית המקומות). יתר על כן, את הנזקים הכי חמורים גרמו עובדים ותיקים בארגון, כלומר אותם אנשים הזוכים למידת האמון הגבוהה ביותר, ולגישה הנוחה ביותר למערכות הכספים. וכמובן, הנזק חמור ככל שהאדם ממלא תפקיד בכיר ורגיש יותר.

איך יכול להיות שהעובד שאני סומך עליו גונב?
אף אחד לא נולד "גנב". כמעט כל המעילות נעשות על ידי אנשים נורמטיביים, שהצטרפו לארגון בתום לב, ולא שיערו שיגיעו לכדי המצב המחפיר של גניבה. יתר על כן, אנשים אלו מודעים פחות או יותר לסיכון העצום שהם נוטלים על עצמם. עבירת גניבה ממעביד נחשבת לחמורה בהרבה מגניבה רגילה, ובהתאם לנסיבות עלולה להוביל לעונש מקסימאלי של 7 שנות מאסר. במידה ומדובר בעובד ציבור, הענישה המרבית מגיעה עד ל- 10 שנות מאסר. זאת עוד לפני שדיברנו על הרישום הפלילי, על הכתם האישי, ועל הפגיעה ביכולת להשתלב בעבודה בעתיד.
ועדיין, לאור שנים רבות של ניטור הונאות ופעולות חריגות בארגונים, אנו יכולים לומר שקיימות כמה סיבות המביאות אנשים לכלל גניבה. סיבה ראשונה היא שאדם בעל גישה למערכות הכספים בארגון, הבין ביום מן הימים שהוא יושב על "השמנת". לנגד עיניו עוברים סכומים גדולים, שבכמה מהלכים מתוחכמים יכולים להגיע לחשבון הבנק שלו. אכן, בצע כסף הוא פיתוי עצום שגם אדם הנחשב לאמין מאוד ואף לחבר קרוב, יכול ליפול אליו.
לכך מצטרפים מצבים לא נעימים, בלשון המעטה, שאליהם נקלעים אנשים ללא ידיעת עמיתיהם. כך למשל, אדם עלול להיקלע למצוקה כלכלית בגין מצב רפואי שלו או של אחד מיקיריו, כשאינו יכול לממן את הטיפול בעצמו. ייתכן גם שאדם נסחט על ידי עבריינים או חורשי רעתו, שמצאו עליו חומרים מפלילים ודורשים ממנו כספים באיומים. אין זה נדיר גם שאנשים נוטלים הלוואות בשוק האפור, הנוטות לצמוח במהירות מבהילה ויש צורך לכסותן, ולעיתים מדובר "פשוט" ברצון לנקום בארגון עצמו עקב תרעומת, תסכול וכעס.
מעבר לכך, קיימות נסיבות נוספות למעילה של עובד, כגון הצורך לשמר ואף להעלות את רמת החיים. אבל בשורה התחתונה, אין ארגון בלתי פגיע לסיכוני מעילה מצד עובדים ומנהלים, החל בחברות פיננסיות, בהייטק ועד לתעשיות הביטחוניות.

אז איך אני ישן בשקט בלילה?
מעילות והונאות עולות ביוקר לארגונים. בדרך כלל, אם מדובר בארגון גדול ובמעילה שאינה ענקית, ניתן להכיל את הנזק למרות הפגיעה החמורה ברווחיות ובמוניטין. עם זאת, בעסקים בינוניים וקטנים מעילות בהחלט עלולות להביא לקריסה, לאובדן של מפעל חיים, עוד לפני שדיברנו על הפגיעה החמורה ברמה האישית, כאשר אדם שעבד איתנו כתף אל כתף מתגלה כבוגד וכעבריין.
מכאן עולה השאלה, איך בתור מנהל בארגון או בתור בעל עסק, תוכל באמת לישון בשקט? כיצד אפשר לנהל את היומיום ללא דאגה ובביטחון מקסימאלי? התשובה היא להקדים תרופה למכה באמצעות ניטור הונאות בארגון כפי שמבצעת חברתנו. כלומר, במקום לגלות את המעילה בצורה מקרית או לאחר שעבר זמן רב, חברתנו מספקת פתרונות המקנים שליטה שוטפת ומלאה על הכספים בעסק.
לאור 45 שנות ניסיון, וסיוע לעשרות ארגונים מהגדולים והמובילים במשק להגן על מאות מיליוני שקלים, פיתחה חברתנו שיטה ייחודית. השיטה מבוססת על ניתוח מעמיק של תהליכי התשלומים על מנת לאתר את אותם "חורים" או פרצות ברשת. אנו ממש נכנסים אל "הראש" של הגנב, אל האופן שבו הוא חושב, אל הדרכים הפתוחות בפניו ואל הפיתויים הקוראים לו. בהתאם לכך, ביכולתנו לעלות על פרצות שמערכות הבקרה הקיימות אינן מגלות, וגם לא בדיקות וסקרי סיכונים שמבצעים רואי החשבון. לאור מיפוי הכשלים, אנו מציגים פתרונות יצירתיים הבולמים את המוטיבציה לגניבה מהמעביד.

ניטור מעילות בארגון שמבצעת חברתנו עשוי לחסוך נזקים כלכליים ועסקיים כבדים מנשוא. וחשוב להדגיש, שבמידה וביצענו ניטור הונאות אצלכם ולא מצאנו שום "חור" ברשת, קיבלתם את כל תהליך המיפוי בחינם. לא נתגלתה פרצה – לא תשלמו אגורה!

לפרטים נוספים על ניטור הונאות ומעילות בשיטה הייחודית שלנו, ולהזמנת מיפוי כשלים במערכות הכספים של הארגון, פנו אל ירימי מערכות שליטה לכספים בטלפון 052-4625590.